Akác a viták kereszttűzében

2014. november 10-én, a Magyar Tudományos Akadémián, az akáccal foglalkozó tudományos ülésre került sor, akác a viták kereszttűzében címmel, amelyen az OMME részéről Horváth Gábor vezető szaktanácsadó és Mészáros József ügyvezető vett részt. A szakmai rendezvényen elhangzó színvonalas előadásokon, áttekintésre került az akác jelenlegi és jövőbeni helyzete, érintve az Európai Unió fellépését az idegenhonos özönfajokkal kapcsolatban. A rendezvény szigorúan szakmai érvek felsorakoztatása mellett zajlott, mellőzve a politikai megközelítést, ugyanakkor bemutatva az akác felhasználási területeit és a nemzetgazdaság működésére gyakorolt kedvező hatásait. Valamennyi felszólaló, az előadásában kitért a méhészeti ágazatra, amely nagymértékben érintett az akác ügyében és családok ezreinek nyújt megélhetést hazánkban.

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület, mint az akác koalíció tagja, a jövőben is mindent megtesz a méhlegelők védelme érdekében és az akácerdő-területeket érintően minden fórumon képviseli a méhészek érdekét.

Az előadáson elhangzott, hogy az akácot érintően jó 100 évvel ezelőtt is fellángolt a vita az erdőterületek csökkentését illetően, azonban az érintett területek nagysága az elmúlt évtizedekben, a tervekkel ellentétben nem csökkent, hanem közel a duplájára növekedett. A jelenlegi erdősült akác-terület nagysága Magyarországon 463.000 ha, amely a hazai erdőterületek közel 24 %-át jelenti. Uniós viszonylatban, hazánk nagyobb akác területekkel rendelkezik, mint az Unió többi tagállama együttesen.

A tudományos értekezleten elhangzott, hogy van jövője hazánkban az akácterületeknek. A jól alátámasztott szakmai érvek mellett a bekövetkező klímaváltozás is befolyásolhatja a döntéseket, hiszen a korábbi őshonos erdőterületek képtelenek lesznek az új éghajlati változásokhoz alkalmazkodni. Az akác ebben az ökológiai versenyben, előnyben van, hiszen alkalmazkodóbb a szélsőséges változásokkal szemben, mint például a tölgy és fenyőfélék. Sajnos a klímaváltozás hatására, más méhlegelő területeket érintően is kedvezőbb vagy esetleg kedvezőtlenebb változás állhat be.

Az akác ügye az elkövetkező időszakban több fórumon is egyeztetésre kerül majd, és a politikai megközelítést, a szakmailag és gazdaságilag is jól alátámasztott érveknek kell felváltania. Az akác megmentése érdekében, a közeljövőben szükséges jogszabályi módosításokhoz, Egyesületünk javaslatokat fog beterjeszteni.

Egy biztos, sokat kell még tennünk az akác ügyének sikere érdekében…