Tíz év telt el azóta, hogy Magyarország csatlakozott az Európai Mézes Reggeli kampányhoz, amely az egészséges táplálkozás és a mézfogyasztás jótékony hatásainak népszerűsítését tűzte ki célul. A program gyökerei Szlovéniába nyúlnak vissza, ahol 2007-ben indult útjára. A kampány célja nem csupán az, hogy a gyerekek megismerkedjenek a méz finomságával, hanem hogy mélyebb megértést szerezzenek a méhek jelentőségéről és a beporzók pótolhatatlan szerepéről az ökoszisztémában.
Az idei rendezvény központi eseményét a Heves vármegyei Szihalmon tartottuk, ahol a Szihalmi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola szervezésében a helyi Művelődési Ház adott otthont az ünnepségnek. Rangos vendégek sorakoztak fel: Dr. Marjan Cencen, a Szlovén Köztársaság magyarországi nagykövete, Dr. Nagy István agrárminiszter, valamint Dr. Pajtók Gábor, a térség országgyűlési képviselője és Galyasné Dósa Katalin, Szihalom község polgármestere.. A méhészet és a közösségi összefogás fontosságát Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke hangsúlyozta, míg Takács Fanni Mézkirálynő is hozzájárult a program színvonalához.
Nagy István agrárminiszter beszédében hangsúlyozta a méhek beporzási tevékenységének jelentőségét, rámutatva, hogy az élelmiszerek több mint kétharmada függ a méhek munkájától. Ennek a hatalmas felelősségnek a vállalása Magyarországon körülbelül 20 ezer méhész feladata, akik 1,2 millió méhcsaládot gondoznak. Ennek köszönhetően hazánkban a méhsűrűség az egyik legmagasabb a világon: négyzetkilométerenként 12 méhcsalád biztosítja a beporzást. Az ország évente megtermelt, kiemelkedő minőségű 25-35 ezer tonna mézből azonban fejenként mindössze egy kilogrammot fogyaszt a lakosság, és a cél az, hogy ez a mennyiség 2030-ra megduplázódjon.
Az agrárminiszter továbbá hangsúlyozta, hogy a méhek a közösség erejének példái, hiszen eredményességük a szoros együttműködésükben rejlik. Az idei esemény különlegessége, hogy több mint 1000 intézmény csatlakozott a kampányhoz, és 208 ezernél is több diákhoz jutott el az üzenet.
A szlovén nagykövet, Marjan Cencen, emlékeztetett, hogy a méhek világnapját a szlovén méhészeti egyesület kezdeményezte az ENSZ-nél 2014-ben. Elmondta, hogy a méhek szerepe kulcsfontosságú az élelmezésbiztonság, a biológiai sokféleség fenntartása és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás szempontjából. A méhek jelentőségét kiemelve rámutatott arra, hogy a vadon élő növények közel 90 százaléka, az élelmiszernövények háromnegyede és a mezőgazdasági területek 35 százaléka a beporzó rovaroktól függ.
Mészáros Dezső, a SIÓ-Eckes Kft. ügyvezető igazgatója a cég elkötelezettségét is kifejtette, mely szerint vezető gyümölcslégyártóként több mint ezer doboz termékkel támogatták a programot. Emellett hangsúlyozta a vállalat és az OMME közötti együttműködést, amelynek középpontjában a hazai méhek védelme áll. A SIÓ nemcsak a figyelemfelhívásban, hanem konkrét akciókban is szerepet vállal, például virágmag csomagok osztásával, melyek a méhlegelők létrehozását segítik.
Bross Péter összefoglalta, hogy az esemény keretében előadásokat, filmvetítéseket, mézkóstolókat és ajándékokat szerveztek a gyerekek számára, hogy felhívják a figyelmet a méhek létfontosságú munkájára. Ez a kampány ismételten bizonyítja, hogy a méhek és a mézfogyasztás támogatása nemcsak egy szimbolikus gesztus, hanem az egészséges táplálkozás és a jövőnk záloga is.
Ezúton szeretnénk megköszönni a Szihalmi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola valamennyi munkatársának és tanulóinak a szervezést, a sok-sok segítséget, a lenyűgöző kreativitást és profizmust, amelyet a Mézes Reggelin tapasztaltunk. Köszönjük továbbá Galyasné Dósa Katalin polgármester kedvességét és munkáját, a helyi méhészközösség felajánlásait, valamint Szihalom község polgárainak, akik részt vettek ezen az emlékezetes délelőttön.
(Fotók: Pelsőczy Csaba)