Május 20. - A méhek világnapja

Május 20-a a méhek világnapja. Az ENSZ 2017-ben fogadta el, hogy ez a nap szóljon a méhekről. Azokról a szorgos rovarokról, melyek munkája nélkül összeomlana a modern mezőgazdaság és az élővilág egy jelentős része is: beporzó tevékenységük elengedhetetlenül fontos az élelmiszereink megtermeléséhez is, de az ökoszisztémában is kulcsfontosságú a szerepük.
Óvjuk őket, vigyázzunk rájuk! A méhek védelme megegyezik környezetünk védelmével, hiszen ők indikátorai környezetünknek. Számuk folyamatosan csökken, hiszen környezetük, életterük is egyre inkább csökken, ráadásul minősége romlik. Hazánkban mintegy 700 méhfaj él, dolgozik nap mint nap, teszik élhetőbbé környezetünket. A méhészek ebből a 700-ből az egyiket, az ún. nyugati mézelő méhet tartják kaptárjaikban. A vadméhek számának csökkenésével párhuzamosan egyre jobban felértékelődik a mézelő méhek jelentősége, így a méhészek munkája. Hiszen ma, a világon mindenhol, így hazánkban is, a mézelő méh a méhészek segítsége nélkül 1-2 évnél tovább nem élne a természetben. Sajnos, a globalizáció eredményeként a méhkártevők, méhkórokozók elszaporodása, a nagyüzemi mezőgazdaság (nagy területen tenyésző monokultúrák, intenzív növényvédelem, stb.), a klímaváltozás (pl. a hosszú száraz időszakok okozta táplálékhiány) mind-mind a mézelő méhek állományának gyengülését, hanyatlását okozzák.
A mai nap alkalmából az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elindít egy új kezdeményezést abból a célból, hogy az emberek, a lakosság jobban megismerje a természet egyik csodáját, a méhek életét és a természetben betöltött jelentőségüket. Május 20-án 15:00 órakor, a Komárom-Esztergom vármegyei Környe településen kerül átadásra az ország első Méhészeti tanösvénye – Zümmögő sétánya. A megnyitón beszédet mond Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára