Az Ön böngészője nem támogatja a JavaScriptet. Kérem kapcsolja be a böngésző beállításaiban!
Bemutatkozott a magyar méhészet az Oszakai Világkiállításon

Bemutatkozott a magyar méhészet az Oszakai Világkiállításon

OMME hírek 2025-06-17

A 2025. évi Oszakai Világkiállítás keretében megrendezett „A fenntarthatóság a méhészeti ágazatban” című szakmai konferencián hazánkat magyar méhészek képviselték, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) delegációjának részvételével. A rangos nemzetközi esemény kiváló alkalmat teremtett arra, hogy Magyarország bemutassa méhészeti hagyományait, egyedülálló termékeit és a fenntarthatóság iránti elkötelezettségét.

A program során először Arany Ildikó (Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem) tartott előadást a méhek ökológiai és növénytermesztési szerepéről, különös tekintettel a klímaváltozás méhészetre gyakorolt hatásaira. Ezt követően „Négy évszak a magyar méhészetben” címmel vetítették le a hazai méhészek munkáját bemutató rövidfilmet.

A folytatásban Dr. Bónai András, az OMME képviseletében, a szántóföldi és természetes méhlegelők elmúlt 30 évben történt változásait ismertette, majd Stencli Ferenc innovatív magyar méhészeti termékeket mutatott be a nemzetközi közönségnek.
A rendezvényt egy panelbeszélgetés zárta „A magyar akácméz a társadalmi és természeti fenntarthatóság tükrében” címmel, amelyen részt vett Ondré Péter (AMC), Arany Ildikó, Stencli Ferenc és Dr. Bónai András, a beszélgetést Egri Lilla, az Agrárminisztérium képviselője moderálta. A résztvevők közösen mutatták be a hazai edukációs programokat és a mézfogyasztás népszerűsítését célzó törekvéseket.

A magyar szereplők hangsúlyozták: hazánk az Európai Unió egyik vezető méhészeti nagyhatalma, ahol 1,2 millió méhcsaládot gondoz mintegy 20 ezer méhész. A méhsűrűség kiemelkedő, minden négyzetkilométerre átlagosan 13 méhcsalád jut. Az éves méztermelés 25–30 ezer tonna között mozog, amelynek 60%-a külpiacokra kerül. Kiemelt szerepet kap a hungarikumnak számító akácméz, amely iránt Japánban is nagy az érdeklődés.
A magyar küldöttség célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a méhészet előtt álló környezeti és technológiai kihívásokra, valamint arra, hogy a fenntarthatóság csak akkor biztosítható, ha a szakma folyamatosan alkalmazkodik a változó körülményekhez, és nyitott az innovációra. A bemutatott magyar fejlesztések és termékek nemzetközi érdeklődést váltottak ki, ezzel is erősítve hazánk pozícióját a világ méhészeti térképén.

Képek forrása: amc.hu
 

Vissza a listához